Novinky

Oranžový poklad plný vitamínů – jezte pomeranče pravidelně!

Pomeranč je poměrně běžnou a dobře dostupnou potravinou. I když v zimě se jeho ceny mohou vyšplhat vysoko. Ale co o něm dále víte? Je dobré jej konzumovat pravidelně? Čím je lidskému zdraví přínosem?

Fontána zdraví

Pomeranč není tak docela obyčejným ovocem, jak by se na první pohled mohlo zdát. Asi nikoho nepřekvapí, že má velký obsah vitamínu C, který posiluje imunitu a pomáhá tak organismu se účinně bránit nepříznivým vnějším vlivům. To však není jediný přínos. Kromě C, obsahujei vitamín A, B1, B2 a kyselinu listovou, který je nepostradatelná pro správnou funkci a vývoj nervového systému. Pomeranč je také plný antioxidačních látek, které pomáhají v boji s volnými radikály a jsou významným faktorem v boji proti rakovině. Pomeranč také pomáhá vylučovat toxické látky z těla. Dužina je bohatá na pektin, což je vláknina zodpovědná za udržování správné hladiny cholesterolu a snížení rizika vzniku trombózy či srdečních příhod. Navíc mají pomeranče pozitivní vliv na střeva.

Jak je jíst?

Mnoho lidí z pomerančů využívá pouze šťávu. To je však velká chyba. Dužina totiž obsahuje mnoho látek, které v samotné šťávě nenajdete. Jak to tedy vyřešit? Jednoduše – přidejte ho do smoothies!

Oranžové smoothie

½ dýně hokkaido

3 pomeranče

½ šálku goji

Pomerančové khaki

3 khaki

2 pomeranče

2 banány

1 bílý jogurt

Citrusové smoothie

1 citron

2 mandarinky

2 pomeranče

zázvor

1 šálek sojového mléka

Pomocník na přípravu

Smoothie není zdaleka složité na přípravu, podmínkou je však kvalitní mixér. Jedním takovým je i Orava RM-2000. Tento šikovný pomocník se může pochlubit motorem o výkonu 2000 W, který roztočí šesti čepelový nerezový nůž až na 32000 otáček za minutu. Díky tomu si skvěle poradí i s tvrdými a odolnými potravinami – jako je např. obilí, kořenová zelenina či led. Mixér má dvoulitrovou nádobu, což se rovná čtyřem porcím smoothies. Využít jej však můžete i k přípravě omáček, polévek či dezertů. Všechny odmontovatelné díly se dají mýt v myčce nádobí.

Vyzkoušejte i vy mixér Orava RM-2000 a uvidíte, jak se s ním příprava pokrmů snadná. Najdete jej na www.orava.info.

O autorovi

admin