Novinky Zajímavé

LED svítidla dokážou zamezit vysokým nákladům za platby elektřiny v řadě objektů

LED žárovky dnes již běžně používá značná část domácností. Je ale překvapivé, že podnikatelé a veřejná správa nejdou v tomto směru s dobou a stále spoléhají na starší druhy svítidel, což je stojí ohromné množství peněz. Zvláště dnes, kdy ceny elektrické energie letí strmě vzhůru. Přitom nejde pouze o ekonomickou stránku, najdou se další důvody, proč zvolit právě LED světla.

Ekonomická stránka

Výkonné osvětlení LED spotřebovává až o desítky procent méně elektřiny nežli klasické vláknové žárovky, potažmo třeba zářivky. Zvolíte-li tedy LED světla do haly, v níž probíhají noční směny zaměstnanců a je nutné zde svítit prakticky neustále, dají se snížit náklady o desítky tisíc korun, ve větších provozovnách klidně ještě více. A to už by měl zpozornět každý majitel či nájemce objektu, pokud je jeho cílem dosáhnout minimálních provozních nákladů.

Ekologické aspekty nelze opomíjet

LEDky nejsou dobré jen z důvodu úspory finančních prostředků. Kvalitní LED světla přispívají k menší zátěži životního prostředí. Tím, že vydrží několikanásobně déle a není je tudíž zapotřebí tak často měnit, snižují se nároky na výrobu. Kromě toho je už samotná produkce LED světel ekologičtější, než je tomu u klasických vláknových žárovek.

Možnosti využití jsou nezměrné

LED světla se dají využít prakticky všude, nejen v domácnosti či ve zmíněných provozovnách podniků. Vynikající jsou LED světla pro pouliční svítidla. Mají vysokou účinnost, navíc lidem dle různých indicií méně vadí, mají přirozenější barvu a jas. Osvětlení LED je vhodné do sportovních hal a stadionů, tělocvičen, samozřejmě také do veřejných budov. Zmínit lze i varianty osvětlení LED pro růst rostlin, což využijí především farmáři a zemědělci, kteří si zakládají na inovativních prvcích a metodách.

O autorovi

admin