Lifestyle Novinky Zajímavé

Nakupte zlato! Ne šperky, ale investiční zlato

Nakupte zlato! Ne šperky, ale investiční zlato
Napsal admin

Pokud i vy věříte tomu, že investovat peníze do zlatých šperků je chytré, vyvedeme vás z omylu. Zlato je sice výborná komodita k uložení peněz, ale ne zrovna ve formě náhrdelníků nebo prstenů. Mnohem rozumnější je nakoupit zlaté mince či slitky.

Proč nevložit peníze do zlatých šperků? Protože když kupujete šperk, nehraji roli jen cena zlata, ale také hodnota práce zlatníka. Platíte přibližně o 15 % více než při koupi zlaté mince či slitku. Koupit si náhrdelník, s nímž uděláte parádu, je skvělé. Nemůžete ho však brát jako investici.

Mám tedy koupit raději mince, nebo slitky?

Je v podstatě jedno, v jaké z těchto dvou podob si investiční zlato koupíte. V současné situaci jsou však v popředí mince. Oproti slitkům mají mnoho výhod, například:

  • Slitek zatavený do akrylátového obalu si moc neužijete, kdežto mince se dá hezky vzít do ruky.
  • Mince vypadá na první pohled atraktivněji, má zdobený reliéf.
  • Zlaté mince, na rozdíl od slitků, nemusí být číslovány.

Nemusíte se přitom bát, že by se platila i sběratelská hodnota mince, tak tomu u investičních kousků není. Osvobozeny jsou také od DPH.

Co konkrétně se kupuje v Česku?

V současné době hrají prim spíš mince než slitky. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě slitků (cihel) nevyrábí. Češi se spoléhají na švýcarské rafinérie, jenže tři největší z nich, které dohromady tvoří třetinu světové produkce, byly kvůli koronaviru téměř dva měsíce uzavřené. Ačkoliv nyní je výroba již obnovená, stále se nedrží vyrábět tolik, aby byla uspokojena poptávka.

Čeští investoři nechtějí čekat, a tak se přesunuli spíš k mincím. Oblíbené jsou mince Wiener Philharmoniker s hmotností trojské unce a menší.

„Největší zájem je o mince v originálním balení po 10 nebo 20 kusech. To je zapečetěné speciální fólií s hologramem. Klienti tak mají jistotu, že jejich mince jsou zbrusu nové, nedotčené.“ uvádí pan Palas, vedoucí prodejny v Obecním domě, která se specializuje na prodej investičního zlata.

Zájem je rovněž o australské „Klokany“, kanadské mince s javorovým listem či americké s indiánem a bizonem. U investičních mincí si, podobně jako u zlatých šperků, můžete vybrat, cokoliv se vám líbí.

O autorovi

admin