Hubnutí Jídlo Zdraví

Acai bowl, aneb začněte den se superpotravinou

Acai bowl, aneb začněte den se superpotravinou

V poslední době zaznamenala velký úspěch snídaně acai bowl. Že nevíte, co toto slovní spojení znamená? Jednoduše řečeno se jedná o smoothie (rozmixované ovoce) smíchané s acai práškem. Pokud použijete zmrzlé a ne čerstvé, výsledkem bude vynikající sorbet. Jelikož se ale jedná o studenou snídani, hodí se spíše do teplejších dnů.

Co je acai?

Možná mnozí z vás ještě nepřišli do styku se samotným acai. Acai neboli euterpe brazilská je bobulové ovoce temně fialové barvy. Díky své barvě a tvaru připomíná borůvky. Její přirozené prostředí leží v deštných lesích v oblasti Amazonie, kde je také známá pro své úžasné vlastnosti. Acai obsahuje vysoké množství antioxidantů, které dokážou snižovat hladinu cholesterolu v krvi, chránit kardiovaskulární systém člověka a podpořit funkci imunitního systému. Díky dalším obsaženým látkám je acai skvělým startérem organismu, a proto ho často používají sportovci místo kofeinových přípravků. Acai také zlepšuje funkci trávicího systému, podporuje hubnutí a potlačuje alergické reakce.

Acai bowl, aneb začněte den se superpotravinou

Acai

Acai bowl

Na acai bowl budete potřebovat:
  • 2 šálky jahod
  • 1 mražený banán
  • 4 lžíce acai v prášku
  • 1 šálek mléka (výborné je mandlové)
  • 2 lžíce oříšků, nebo oříškového neslazeného másla
  • ½ – 1 lžíce medu (místo sladidel lze použít také sušené datle)
Postup:

Do mixéru vložíme mražený banán, jahody (lze použít i lesní ovoce), acai v prášku, mléko, oříšky a med. Vše rozmixujeme do velmi jemné, lehce tekuté směsi. Pokud vám směs přijde málo sladká, můžete ji následně dosladit (pozor ale na vysoké množství přidaného cukru). Do misky nalijte vzniklou směs a další postup záleží už jen na vás. Nahoru totiž patří posyp dle vašeho uvážení. Doporučit můžeme granolu spolu s čerstvým ovocem a chia semínky. Fantazii se meze nekladou, proto se nebojte experimentovat.

Probudíte-li se bez energie, nebo do horkého dne, začněte svůj den s ledovou acai bowl.

 

O autorovi

Karla Líbalová