Jídlo Novinky Zajímavé Zdraví

I zdravé jídlo může náramně chutnat

I zdravé jídlo může náramně chutnat
Napsal admin

S příchodem jara se pojí skvělá příležitost pro restart našeho organismu a probuzení z pomyslného zimního spánku. Po dlouhých zimních měsících se často můžeme cítit vyčerpaně a doléhá na nás ona známá jarní únava. Lehký jarní detox je proto skvělý způsob, jak v sobě opět probudit motivaci, energii a chuť pouštět se do nových příležitostí.

Tabu nebo příležitost?

Mnoho z nás se tomuto řešení vyhýbá jako čert kříži. Faktem totiž je, že slovem detox bývají často označovány nejrůznější, často i pochybné a drastické diety. Není se tak čemu divit, že tento pojem získal v myslích lidí převážně negativní asociace. Opravdovým cílem detoxu však rozhodně není snaha nás vyhladovět a přivést na pokraj psychického zhroucení. Právě naopak, výsledkem správného detoxu by mělo být načerpání sil a obnova našeho trávení. Důležité proto je ulevit našemu životnímu stylu, a to hned v několika rovinách. Cílem je usilovat o holistický přístup, který zahrnuje:

  • odlehčenou stravu
  •  dostatek pohybu, ideálně na čerstvém vzduchu
  •  omezení našich nezdravých návyků

Revoluce zdravé stravy

Při zmínce zdravé, odlehčené stravy se dost možná mnohým z vás naježily chlupy. Tvrzení, že zdravá strava musí nutně znamenat mdlé, méně chutné a drahé jídlo, jsou ale už dávno pasé. Naopak v současnosti se kuchaři a restaurace předhánějí ve tvorbě nejrůznějších zdravých pokrmů, které jsou často harmonie pro naše chuťové pohárky. Stačí se tak pouze porozhlédnout na správných místech. Kromě záplav zdravých kuchařek je nesčetné množství receptů k dostání i na sociálních sítích nebo na Youtube. Stačí jen nalézt to pravé pro vás.

Další důležitou složkou detoxu je dostatečné množství pohybu. Po dlouhé pomalé zimě je třeba naše tělo rozhýbat a je proto třeba do našeho harmonogramu zařadit pohyb alespoň třikrát týdně, v ideálním případě na čerstvém vzduchu. Nejen, že tak pomůžete tělu podpořit trávení a spalování, ale pobyt na čerstvém vzduchu prospěje i činnosti vašeho nervového systému.

Úleva pro organismus

Na co je naopak třeba si dát pozor, jsou naše návyky, které ačkoliv nám mohou činit radost, neprospívají našemu zdraví. Jedná se především o nadměrnou konzumaci sladkostí, alkoholu a užívání tabákových výrobků. Zkuste proto alespoň po dobu detoxu nahradit alkohol například za kvalitní čaj, případně oblíbenou přírodní limonádu a cukrovinky za sezónní ovoce, kterým se to nyní jen hemží. I v případě tabákových výrobků již máme možnosti, jak si vybrat pro tělo méně škodlivou formu. Oblíbeným řešením jsou například zařízení na zahřívaný tabák. Mezi ty nejoblíbenější patří v současnosti například Pulze. Během jeho používání nedochází k procesu hoření a významným způsobem se tak snižuje celková škodlivost. Kromě toho vám rovněž nemusí dělat starosti nežádoucí účinky, jindy spojované s užíváním tabáku. S Pulze tak můžete dát sbohem:

  1. Zažloutlým zubům a nehtů
  2. Zápachu oblečení
  3. Zadýmeným místnostem

S volbou správné formy tak detox už nemusí být tabu, ale naopak příjemná jarní vzpruha.

Autor: Elena Gotfried

O autorovi

admin