Novinky Zajímavé

Jak vybrat perfektní sluchátka pro telefon?

Patříte k těm, kteří si kupují nová sluchátka každého půl roku, protože ta stará vždy přestanou hrát? Možná by nebylo na škodu investovat do nějakých dražších, která déle vydrží. U dražších sluchátek je však potřeba si pečlivě vybírat, ať své peníze utratíte rozumně.

A podle čeho si vybírat? Prvním kritériem je typ sluchátek.

Jaké typy sluchátek na trhu najdete

Ať už sháníte originální sluchátka Apple, nebo vám o značku nejde, nejdříve si rozmyslete, na co je budete používat. Podle toho si vyberete typ.

Sluchátka do uší (špunty a pecky)

Špunty mají nástavce, které se zasadí přímo do ucha, pecky jen nasadíte do zvukovodu. Oba dva typy mají své výhody i nevýhody. Špunty lépe sedí v uchu, ovšem jejich nošení může být po delší době nepříjemné. Pecky mohou vypadnout z ucha. Jak dobře v uchu drží, však záleží vždy na konkrétním typu sluchátek, nelze to říct nijak obecně.

Náhlavní sluchátka

To jsou ta velká s čelenkou. Mají polstrované pohodlné náušníky, jsou ideální spíš na domácí použití, protože jsou velká – zaberou dost místa v batohu. Pro sportování jsou také zbytečně těžká.

Bezdrátová sluchátka

Vymezujeme je samostatně, ale bezdrátová mohou být samozřejmě jak sluchátka špuntová či pecková, tak ta náhlavní. V dnešní době si většina lidí pořizuje sluchátka bezdrátová a vám pravděpodobně budou vyhovovat také. Jedinou nevýhodou je nutnost je dobíjet. Sem tam se vám může stát, že se rozhodnete jít běhat, ale sluchátka budou vybitá, což zklame.

Technologie a specifikace

Z technických parametrů byste si měli pohlídat zejména následující:

  • frekvenční odezvu – rozsah, jaký sluchátka dokáží přehrát,
  • impedanci – čím je větší, tím méně elektrického signálu prochází, a tím nižší je hladina zvuku (pro telefon jsou v pořádku sluchátka s nízkou impedancí, protože telefon stejně nemá výkonný zesilovač),
  • typ magnetu – nejčastější je neodymový, je rozhodně lepší než zastaralý feritový,
  • citlivost – znamená, jak vysoký zvuk dostanete (typické hodnoty jsou od 80 do 110 dB),
  • potlačení hluku – budete-li sluchátka nosit venku, potlačení okolního hluku je nezbytné, abyste dobře slyšeli hudbu či mluvené slovo.

A v neposlední řadě jsme ještě nezmínili konektor. Zvolíte-li bezdrátová sluchátka, nemusíte tento problém řešit, ale nezapomeňte, že pro sluchátka iPhone používá Lightning konektor, zatímco ostatní telefony mají klasický 3.5mm jack.

O autorovi

admin