Novinky Zajímavé Zdraví

Najděte svůj smysl života aneb odhalte tajemství Ikigai

Najděte svůj smysl života aneb odhalte tajemství Ikigai
Napsal admin


Každý z nás si asi někdy položil otázku, jaký je jeho smysl bytí. Možná někdy přemýšlíte nad tím, proč vlastně ráno vstáváte do práce, proč děláte to či ono, a také nad tím, jak být ve svém životě šťastnější. A právě o nalezení životního štěstí, dosažení psychické pohody a poznání svého smyslu života je Ikigai – japonský koncept, který dokáže nastolit rovnováhu ve vašem životě a zlepšit nejen váš psychický stav, ale i vaše zdraví.

Zamyslete se nad 4 otázkami

Ikigai je spojení dvou japonských slov – „ikiru“ tedy „život“ a „kai“, které v doslovném překladu znamená „mít hodnotu, přínos“. Ikigai se tedy dá přeložit jako „smysl života“. Západnímu světu ho představil Kobayashi Tsukasa a popisuje ho jako stav, kterého můžete dosáhnout po vykonání aktivity, která vás přináší potěšení, ve které jste dobří, kterou dle vás potřebuje svět a za kterou můžete dostat zaplaceno. A přesně to jsou i otázky, které byste si měli položit, pokud chcete dosáhnout smysluplného života, tedy: Co miluji? V čem jsem dobrý/á? Co svět potřebuje? Za co můžu dostat zaplaceno? Tam, kde se vaše odpovědi protnou, je Ikigai.

Najít odpovědi na tyto otázky však nemusí být úplně snadné. Pomoci vám může například online koučink, kdy vám kouč a psycholog v jedné osobě pomůže získat nadhled, zhodnotit vaše zdroje či s nalezením vašich silných stránek.

Dejte ze sebe to nejlepší

Online koučink využívá široké spektrum metod a technik, které vycházejí z poznatků moderní neurovědy, a během konzultace s psychologem online se zaměříte na uvědomění si toho, co vás v životě dělá šťastnými, jaký vliv na vás má vaše práce a vaše okolí a co byste mohli v životě dělat jinak – tak, abyste naplnili odkaz Ikigai. Naučíte se přistupovat k životu tak, aby vás bavil, měl pro vás smysl a dávali jste ze sebe to nejlepší.

Stavu Ikigai se vám nepodaří dosáhnout hned, je to cesta, během které na sobě musíte pracovat. Vaše úsilí se ale projeví na vašem psychickém i fyzickém stavu. Chcete-li být zdraví, šťastní, cítit se lehce a žít svůj život v rovnováze, vyzkoušejte cestu Ikigai.

O autorovi

admin