Novinky

Zbavit se zápachu z úst je snadné

Není nic horšího, než když na vás někdo promluví a kromě slov vyjde z jeho úst ještě nepříjemný zápach. O tomto problému se sice příliš nemluví, ovšem trápí mnoho lidí. Jeho příčiny jsou různé a rozhodně za ním nemusí stát pouze špatná ústní hygiena. I když také ta může významně přispět k jeho odstranění.

Dlouhodobý zápach z úst je nazýván halitóza a podle všeho jím trpí až čtvrtina dospělých lidí. Čas od času potká každého, obzvlášť po ránu, a není se čemu divit. Ústa obsahují několik milionů bakterií a vědci zatím neprostudovali ani polovinu druhů, které tam lze najít. Když se ale nepříjemný odér vyskytuje častěji, může být ukazatelem na nějakou zdravotní potíž.

Proč se zápach objevuje?

Někdy bývá příznakem cukrovky, zánětů trávicího ústrojí, ledvinových a jaterních onemocnění či rakoviny. Nemusíte se však strachovat, příčiny bývají i banálnější. Se špatným dechem bojují kuřáci nebo milovníci masa. V okolí dásní a mezi zuby totiž zůstávají zahnívající částečky, obzvlášť pokud si zuby nečistíte moc pečlivě a nepoužíváte mezizubní kartáček. Také diety založené na vysokém příjmu bílkovin a nízkém příjmu sacharidů jsou na škodu. Sice pomohou zhubnout, ale ketóza, při níž tělo místo cukrů spaluje tuky, způsobuje nevoňavý dech.

Jak s ním bojovat?

Základem je správná dentální hygiena. Zuby si čistěte aspoň dvakrát denně, večer používejte i zubní nit a mezizubní kartáček, abyste se zbavili zbytků jídla zachytávajících se pod korunkami a mezi zuby. Po jídle si aspoň vypláchněte pusu, pořiďte si bonbóny, žvýkačky nebo přípravky z lékárny pro příjemný dech.

Pomoci by vám mohly tablety Xylodent ochucené mátovým aroma. Svůj název získaly od sacharidu xylitol, jejž lze nalézt v ovoci, zelenině i rostlinách. Jak již bylo řečeno, nízký příjem sacharidů je na škodu, doplněk stravy Xylodent vám jej tedy pomůže zvýšit. Jelikož má nízký glykemický index, je vhodný i pro diabetiky.

O autorovi

admin