Jídlo Krása Lifestyle Zdraví

Jarní detox – proč ho podstoupit a na co si dát pozor

Jarní detox – proč ho podstoupit a na co si dát pozor

V posledních letech se s detoxem doslova roztrhl pytel. Jarní očista nejen domova, ale i lidského organismu začala být nesmírně populární. Proč je tedy dobré detox podstoupit a čemu se vyvarovat.

Proč detoxikovat

Hlavní otázkou je, proč detoxikaci podstoupit. Především v našich podmínkách, kdy zimy bývají dlouhé a chladné, je náš jídelníček poměrně těžký pro organismus. Je úplně přirozené, že během tohoto období vyžaduje tělo tučnou potravu. Naše střeva a játra jsou tedy plná toxinů a zbytků potravin, která jsou potřeba z těla dostat ven. A toho dosáhneme pouze detoxikací.

Jarní detox – proč ho podstoupit a na co si dát pozor

Pampeliška je skvělou jarní květinou, která podporuje očistu organismu.

Není tělo jako tělo

Pokud si do internetového vyhledávače zadáte detox, vyjede vám spousta odkazů, článků a rad, kterým směrem se máte vydat. A jaká je naše rada? Místo doporučení od odborníků poslouchejte raději své tělo. Pokud víte, že bez problémů zvládnete několikadenní hladovku, vyzkoušejte právě tento způsob očisty. Víte-li však, že vašemu tělu nedělá dobře, nemá-li pravidelný přísun jídla, vyzkoušejte jiný postup. Na několik dní vysaďte tučné, mastné a masité potraviny. Jezte pouze vařenou zeleninu a ovoce spolu se zdravými obilninami. Nepřejídejte se, dopřávejte si spíše více pokrmů, ale v menších porcích. Spolu s tímto jídelníčkem se také doporučují čistící byliny. Vyzkoušet můžete například pampelišku, sedmikrásku, vojtěšku, ostropestřec, vřes, měsíček, či lichořeřišnici. Některé můžete zařadit do salátu, z jiných si uvařit čaj, nebo denně pít bylinnou tinkturu.

Jarní detox – proč ho podstoupit a na co si dát pozor

Lichořeřišnice pomůže s odplavením toxinů.

 

Tělo a mysl

Detoxikovat nepotřebuje jen naše tělo, ale i naše mysl. Ta může být zatížena zbytečnostmi a problémy, které nelze vyřešit, ale nás stále trápí. Při jarním detoxu se proto snažte o následující. Vyřiďte a dodělejte všechny nevyřešené úkoly. Napište si seznam věcí, které vás trápí, nebo stresují a snažte se ji jednu po druhé vyřešit. Netrapte se již více věcmi, které nelze změnit, ale přijměte fakt, že tomu tak je. K tomu vám pomůže například automatická kresba, nebo meditace, které slouží jako druh relaxace.

Detox je pro tělo něčím, na co bychom neměli zapomenout. Očistěte své tělo v tuto jarní dobu.

O autorovi

Karla Líbalová