Krása Lifestyle Zdraví

Pupalka – léčivá bylina především pro ženy

Pupalka – léčivá bylina především pro ženy

Už jste někdy slyšeli o léčivce, zvané pupalka? Pokud ne, nevadí. Jedná se totiž o ne moc známou bylinu, která je ale opravdu přínosným lékem především pro ženy. Jak? To se dozvíte v následujících řádcích.

Seznamte se s pupalkou

Pupalka je kvetoucí bylina, která je původem ze severní Ameriky. Do Evropy ji přivezli mořeplavci, domnívající se, že se jedná o zeleninu. Velice brzy se léčivka rozšířila do oblasti západních zemí Evropy, především do oblasti řek a potoků. Dnes ji však nalezneme zejména na okrajích cest, podél železničních tratí, či u starých zdí.

Rostlina je svým vzrůstem poměrně vysoká (dorůstá až do 1,5 m) s kořeny sahající hluboko pod zem. Tato dvouletá bylina se sbírá v prvním roce života v období podzimu, případně druhý rok na jaře, kdy ještě nemá zdřevnatělé konce. Na její sběr budete potřebovat rýč, protože má celkem mohutné kořeny.

Pupalka – léčivá bylina především pro ženy

Pupalku poznáte podle nápadně žlutých květů.

Užívání a léčivé účinky pupalky

Z pupalky se využívá úplně celá květina, od semena, přes kořen, až po květ. Z těchto částí květiny se připravují léčivé odvary. Kromě čerstvé byliny můžete pupalku užívat ve formě oleje, či tobolek, které lze zakoupit v jakékoliv lékárně.

A proč bylinu užívat? Pupalka je vhodná především pro ženy, které trpí bolestivou menstruací. Látky obsažené v rostlině potlačují bolest při premenstruačním syndromu a zklidňují přecitlivělá a bolavá prsa. Mimo to pomáhá bylina při kožních onemocnění, jako jsou ekzémy, lupenka, či akné, čistí organismus, zlepšuje jeho obranyschopnost, léčí hemeroidy, zmírňuje kašel a průjmy a zlepšuje stav nehtů. Lokálně pomáhá pupalka zejména proti vypadávání vlasů.

Pupalka je silně léčivá květina, kterou by měla znát každá žena. Pokud trpíte výše uvedenými problémy, zkuste je léčit touto bylinou. Třeba bude odpovědí na problémy, které vás dlouhodobě trápí.

O autorovi

Karla Líbalová