Móda

Šperky z fimo hmoty letí – vytvořte si je sami

Šperky z fimo hmoty letí – vytvořte si je sami

Šperky z fima, jistě jste o nich už slyšeli. Konkrétně se jedná o polymerovou hmotu, která je vyrobena z umělých modelovacích materiálů. Díky tvárnosti hmoty se dá tvarovat do nejrůznějších tvarů, ze kterých se poté dají vyrábět dekorativní a bytové doplňky, a hlavně šperky. Fimo hmota je dostupná v mnoha odstínech. Tento materiál je pravidelně testován pro zdravotní nezávadnost, proto se nemusíte bát karcinogenních látek, nebo ftalátů. Ani jedno fimo neobsahuje. Ale pojďme se vrhnout na samotnou výrobu šperků.

Jednoduchý náhrdelník

Vybereme si čtyři barvy z fima a vypracujeme z nich tenkou placku. Využít můžete buď speciální váleček na tuto hmotu, ale skvěle postačí i skleněné lahev. Pro úplnou dokonalost lze využít i stroj na těstoviny. Jakmile budete mít hmotu dobře propracovanou, vytvoříte si z nich 4 stejně velké hady. Poskládáme je k sobě a rozdělíme je na 4 části. Vezmeme špejli a jednotlivé hady naskládáme okolo ní. V dalším kroku budeme pracovat s hmotou tak, že ji budeme válet a snažit ji natáhnout do strany. Je to stejný postup, jako při tvoření hadů a pomalu začínáme zatáčet. Až bude korál dostatečně dlouhý, vytáhneme špejli a provlíkneme jím kovový kulatý drátek. Výsledný šperk pečeme 20 minut v troubě předehřáté na 130 °C.

Naušnice

Na naušnice budete potřebovat mimo fimo hmoty také kovové komponenty a nožík. Vytvořte si třeba roztomilou kočičku. Budete potřebovat černou, bílou a žlutou hmotu. Nejdříve si z černé hmoty vyrobte kulatou placku. Na oči budete potřebovat dvě stejně velké bílé a černé kuličky (ty budou menší). Nakonec stačí vyrobit ouška z malých trojúhelníčku černé a žluté. Pokud jste zruční, můžete pokračovat dále s celou kočičkou, viz návod níže.

Šperky z fimo hmoty si oblíbila velká řádka žen i dětí. Pokud vy mezi ně nepatříte, můžete alespoň vyrobit někomu dárek a udělat mu tímto radost.

O autorovi

Karla Líbalová