Krása Zdraví

Zdraví na prvním místě aneb jaké superpotraviny by ve vaší stravě neměly chybět

Zdraví na prvním místě aneb jaké superpotraviny by ve vaší stravě neměly chybět
Napsal Barbora

Díky rozvinutému obchodnímu systému a moderní dopravě dnes můžeme konzumovat potraviny z různých koutů světa. Dostávají se k nám také netradiční dobroty, které mohou být pro naše tělo nesmírně zdravé. Co si tedy představit pod pojmem superfood a jaké potraviny do této skupiny spadají?

Je libo superpotravinu?

Jako superfood, superpotraviny, jsou mnohdy označovány výživově nejbohatší potraviny, které tělu přináší mnoho důležitých látek, a to i vy malých dávkách. Mezi superpotraviny patří různé druhy ovoce a zeleniny, ale také některé nezvyklejší potraviny. Superpotraviny mají lidské tělo udržovat zdravé, preventivně o něj pečovat a přinášet koncentrované látky, které bychom jinak dostávali jen z opravdu vyvážené a pestré stravy.

Superfood obsahuje

Důležitým ukazatelem superpotravin je právě jejich obsah pro zdraví žádaných látek. Chybět nesmí vitamíny, minerální látky, proteiny, ale i esenciální aminokyseliny, vláknina, antioxidanty a zdravé tuky. Právě díky tomu, že obsahují nezvyklé množství vitamínů, minerálů, enzymů, proteinů a mnoha dalších látek, jsou pro lidské tělo nesmírně přínosné jako účinná prevence. Skvěle také detoxikují organismus.

Zdraví na prvním místě aneb jaké superpotraviny by ve vaší stravě neměly chybět

Superfoods, které můžete zařadit do jídelníčku

A jaké potraviny spadají do této škatulky superpotravin? Dopřejte si ve své stravě pravidelně ovocné šťávy, především šťávu z granátového jablka, acai, brusinek či kustovnice čínské. Tyto šťávy jsou nesmírně zdravé. Doplnit do jídelníčku byste také měli zdravé oleje, například pupalkový, lněný, konopný či rakytníkoví. Velký kus zdraví se skrývá i v sušeném ovoci, například arónii, brusinkách, mochyni, fíkách apod. Nezapomínejte ani na zelené potraviny (mladý ječmen, chlorellu, spirulinu, mořské řasy), semínka a ořechy, popřípadě zdravé nápoje. Skvělé detoxikační účinky má například matcha tea či kurkumové latte. Myslete vždy na to, čím pestřejší a barevnější vaše strava bude, tím lépe.

O autorovi

Barbora