Krása

Jak se vypořádat s akné

Jak se vypořádat s akné

Onemocnění kůže, akné, je způsobeno zvýšenou produkcí mazu, který spolu s rohovinou ucpává póry. Maz vyvolává příznivé prostředí pro bakterie, a proto pomáhá při tvorbě pupínků tzv. komedonů a zánětů. Akné může být dědičné, ale ovlivněno bývá i menstruačním cyklem, podrážděním pokožky, stresem, některými léčivy, nevhodnými kosmetickými přípravky a kouřením. Co ale na akné zabírá a co nikoliv?

I když nám to někdy nedá, vždy bychom se měli vyhnout vymačkávání a škrábání pupínků. To totiž vede ke zhoršení stavu pokožky a k následnému zjizvení.

Pokud je vaše akné bolestivé a ve velmi silné formě, je vhodné zvážit návštěvu dermatologa. Co je ale hlavní u všech typů a druhů akné, je pravidelná a správná hygiena. Obličej si myjte alespoň dvakrát denně, nikdy neusínejte s neodlíčeným obličejem.

Začněte uvnitř

Zaměřit byste se nejdříve měli na svůj jídelníček. Tvorbu akné podporuje červené maso, uzeniny, brambory, rýže, kořeněná jídla, kofein a cukr. Jídelníček sestavte tak, aby byl bohatý na minerály a vitamíny. Důležitý je tedy dostatek ovoce a zeleniny. Akné totiž není jen otázka pleti. Nevýhodou lékařské léčby často bývá ta, že se málo zaměřují na organismus jako celek a léčí jen lokálně pleť. Pokud vás ale trápí aknózní pleť, vyzkoušejte detoxikaci organismu, trvalé odstranění z jídelníčku potraviny, které obsahují škodliviny a hlavně posilněte svou imunitu.

Co na pleť

Aloe vera

Léčivé vlastnosti této rostliny znali již staří Egypťané. Jeho síla pochází z tekutiny uvnitř listů, která obsahuje látky, které hojí rány a popáleniny a mírní ekzémy. Účinky aloe vera působí na pleť jako elixír mládí a doporučuje se právě při léčbě akné.Jak se vypořádat s akné

Další byliny

Na pleť působí zázračně i další byliny. Je to třeba pampeliška, šalvěj, měsíček, nebo jitrocel. Využití už záleží jen na vás. Můžete se i z nich vyrobit léčivá tonika, masky nebo krémy.

Pokud budete přemýšlet, jak se vypořádat s akné, určitě nezapomeňte nejdříve podpořit svůj organismus a poté léčit pleť lokálně. Změny tak pocítíte mnohem rychleji.

O autorovi

Karla Líbalová