Sport

Jóga – jaký druh vám sedne?

Jóga – jaký druh vám sedne?

Pokud máte zdravotní problémy, hledáte nějakou aktivitu a chcete dělat něco dobrého pro sebe, jóga je možná právě tím cvičením, které hledáte. Jóga dokáže uvolnit svaly, protáhnout celé tělo, ale také zharmonizovat váš psychický stav a zbavit vás stresu. Jóga není cvičením jen fyzickým, ale i psychickým. Díky ní dosáhne vaše tělo maximální relaxace.

Jakou jógu si vybrat

Pokud jste už brouzdali po internetu a zjišťovali si něco o józe, asi víte, že jóga se větví na několik dalších podskupin. Všechny cviky sice vycházejí z klasické jógy, ovšem cvičení nejsou stejná. To, jaký druh jógy si vyberete záleží na vašem fyzickém stavu a omezení. Dnes vám představíme klasickou jógu, power jógu a hot jógu.

Klasická jóga

Klasická jóga je úplně prvotní jóga, ze které všechny ostatní vycházejí. Při cvičení se zaměřuje spíše na dýchaní, uvolňování těla, relaxaci a koncentraci. Cviky odstraňují bolest těla a stres. Pravidelným cvičením zlepšíte svůj celkový zdravotní stav, budete se cítit uvolnění a v harmonii. Cviky jsou prováděni pomalu, a proto jsou vhodná pro kohokoliv.

Jóga – jaký druh vám sedne?

Power jóga

Jak již název naznačuje, soubor těchto cvičení je silový a méně zaměřený na filosofii jógy, než je klasická. Cvičí se v rychlejším tempu a jeho výsledky jsou viditelnější na svalovém aparátu. Pokud vás tedy nebaví klasické posilování, vyzkoušejte power jógu. Při cvičení se využívá váhy vlastního těla, a tak posilujete nejen vnější svaly, ale i vnitřní.

Hot jóga

Pokud byste se podívali na video z hot jógy a porovnali ji s klasickou jógou, asi moc rozdílů byste nepoznali. To, v čem je hot jóga jiná, je teplota místnosti, ve které se cvičí. Cviky probíhají při 40 °C teplu a díky tomu může dojít k lepšímu protahování a posilování těla. Díky vysoké teplotě dojde k dokonalému prokrvení a regeneraci tkáně.

Tyto tři odvětví ale nejsou jedinými. Existuje ještě mnoho dalších, a díky tomu si zalíbení v józe najde opravdu každý.

O autorovi

Karla Líbalová