Hubnutí Sport

Pravidelné běhání – jaké výhody vám přinese?

Pravidelné běhání – jaké výhody vám přinese?

Stejně jako spánek, i fyzická aktivita by měla být součástí každého dne. Je jedno, který druh sportu si vyberete. Proč tedy nezvolit například běh? Dnes vám ukážeme, proč je dobré běhat pravidelně každý den.

Proč běhat?

Ke zdravému životnímu stylu patří neodmyslitelně fyzická aktivita. První důvod, proč si mnoho lidí zvolí právě běh, je ten, že je to finančně nenáročná aktivita, na kterou potřebujete jen kvalitní obuv. Jelikož se dá běhat kdekoliv a kdykoliv, není potřeba vyhledávat speciální sportoviště a dojíždět za cvičením několik kilometrů daleko. Nasaďte si jen obuv a vyběhněte.

Každý trenér vám potvrdí, že se jedná o nejlepší formu pohybu, díky které si zlepšíte vaší tělesnou kondici a odbouráváte nechtěné tuky z těla.

Zdravotní výhody běhu

Kromě dobré tělesné kondice a redukce váhy, vám pravidelné běhání pomůže i ke mnoha zdravotním zlepšením. Běhání prodlužuje délku života, snižuje vysoký krevní tlak, pomáhá při onemocnění srdce a diabetu druhého typu. Pomůže vám zbavit se závislostí, bojuje proti rakovině prsu a tlustého střeva, zvyšuje imunitu, podporuje paměť a odplavuje stres a depresivní stavy.

Jak začít běhat

Pokud se rozhodnete běhat, je důležité první měsíc dodržovat těchto pár pravidel:

  • běhat 3x týdně, maximálně každý druhý den
  • běhat 3 – 5 km, více ne
  • před každým běháním se 5 – 10 minut protáhnout
  • po každém běhání se 5 – 10 minut protáhnout
  • neběhejte příliš rychle – při běhu byste měli plynule dýchat

Nezapomeňte ani na správnou obuv. Boty by měli být dostatečně pevné s vysokou patou a kvalitní výplní. Při každém dopadu musí být noha totiž dostatečně stabilní.

Po jakékoliv pravidelné fyzické aktivitě se budete cítit dobře. Zvolte tedy nejlevnější a nejefektivnější sport – běh.

O autorovi

Karla Líbalová